RESULTAT

Här hittar du resultat från alla genomförda lopp, segrare i lagtävlingen samt banrekorden i Strömmingsloppet

Resultat för följande år finns

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

 

Banrekord:

Klass Namn Klubb Tid År
Herrar 10 km Niklas Jonsson Huddinge AIS 33:02 2017
Damer 10 km Frida Michold 39.17 2018
Herrar 5 km Anders Herrman Uppsala Löparklubb 16.43 2015
Damer 5 km Sandra Eriksson Finland 16:30 2016
Pojkar 16 år 10km Fredrik Stenbeck OK Österåker 40:30 2014
Flickor 16 år 10 km Malin Dahlbäck OK Österåker 40:16 2014
Pojkar 16 år 5 km Linus Jansson SLK Oxelösund 17.29 2018
Flickor 16 år 5 km LInnea Sennström Hässelby SK 19:33 2016
Pojkar 12 år 1800 m Max Österberg Värmdö IF 6:06 2018
Flickor 12 år 1800 m Carolina Larsson Danderyds SK 6:40 2014
Pojkar 10 år 1800 m

Oskar Edlund

Max Österberg

Täby IS

Värmdö IF

6:47

6:47

2012

2016

Flickor 10 år 1800 m Evelina Sparf Åkersbergs SK 7.11 2015
Pojkar 8 år 900 m Oliver Jervelius Vaxholm 3:35 2018
Flickor 8 år 900 m Agnes Novén Vaxholm 3:48 2013

 

Vinnarna i lagtävlingen 2018:

Lilla Strömmingsloppet: Lag Söderfjärd

Lagtävling 5 km: Lillsved

Lagtävling 10 km: Waxholms OK

Vinnarna i lagtävlingen 2017:

Lilla Strömmingsloppet: Waxholms OK

Lagtävling 5 km: Norrbergsskolan 9E

Lagtävling 10 km: Run with Me Stockholm

Vinnarna i lagtävlingen 2016:

Lilla Strömmingsloppet: Waxholms Gymnastikförening

Lagtävling 5 km: Norrbergsskolan 9A

Lagtävling 10 km: Österåkersmilen

Vinnarna i lagtävlingen 2015:

Lilla Strömmingsloppet: Event i Vaxholm

Lagtävling 5 km: Norrbergsskolan 9B

Lagtävling 10 km: Österåkersmilen

Vinnarna i lagtävlingen 2014:

Lilla Strömmingsloppet: Waxholms OK

Lagtävling 5 km: Norrbergsskolan 9D

Lagtävling 10 km: Österåkersmilen

 

SPONSORER:            

 

 

 Handelsbanken

Kastellet

Waxholms Hotell

 

Skypark

 

 

 

 

Program

Fredag 4 maj

9-15
Nummerlappsutdelning på Fysio+

Lördag 5 maj:

9-11.30 
Nummerlappsutdeln.
och efteranmälan på Lägret

9-14   
Lokal marknad på
 Lägret

10-11 
Uppvärmning för barnen med Waxholms Gymnastikförening


10.10- 11.10
Lilla Strömmingsloppet 
start klassvis

11.25 
Prisutdelning Lilla Strömmingsloppet


11.45 
Uppvärmning för 5 km och 10 km med Waxholms Gymnastikförening


12.02 
Gemensam start 10 km


12.07 
Gemensam start 5 km


13.20 
Prisutdelning Strömmingsloppet 5 km och 10 km


14.00 
After Run på Kastellet

ARRANGÖRER: